مدرسان شریف ۹۳
سایت علمی دانشجویان ایران
دانـلـود مقـالات آی اس آی 
از تـمامـی پـایـگـاه های آنـلایــن، بـه سـادگـی!
با ما موسسه پژوهش 2
در حال نمایش 1 تا 9 از مجموع 9
نمودار محبوبترین‌‌ها1پسندیده شده
  • 1 ارسال‌کننده elahe abi

تاپیک: بونسای

1. Top | #1

• مدیر سابق بخش علوم پایه
    • رشته تحصیلی
      plant physiology
    • پست‌ها
      1,380
    • سپاس
      5,551
    • 6,527 تشکر در 1,835 پست
    • قدرت امتیاز دهی
      13

پیام بونسای

بونسای یا درختچه‌های مینیاتوری ژاپنی (به ژاپنی: 盆栽) هنری پرورش درختان و گیاهانی است که در اندازهٔ کوچک ایجاد می‌شوند.

فرهنگ چین و خصوصا ژاپن در خلق منظرسازی فضای سبز بر این است که کل طبیعت را یکجا به باغ منتقل کنند. نه مانند غربیها که قسمتی از طبیعت را به عنوان باغ تلقی می کنند. ژاپنیها طبیعت را دوست دارند نه فتوکپی از آن و باغسازی غربی را فتوکپی از باغ میدانند.بونسایی نوعی از باغبانی هنری است که از قدیم در چین و ژاپن به روشهای مختلف متداول بوده و هم اکنون کل جهان از این هنر با اطلاع هستند و کم و بیش آن را بطور نسبی به اجرا در می آورند. از نظر لغوی bon به معنی بشقاب ،سینی یا گلدان و saiبمعنی کشت و کار است و Bonsai را کاشت در گل جا معنی کرده اند اما نه هر گلدانی و گیاهی. پا کوتاه کردن یک درخت و کاشت در گل جای کوچک متضمن هرس و نگهداری خاص است که با هرس دیگر درختان در باغ متفاوت است.

ادامه دارد...
    برگشتم از بن بست
    به خیابانی که باز است
    بازِ باز
    بیا نگاه کن
    انتهایش
    به هیچ جا نمی رسد ...

من تو را دوست دارم و تو دیگری را و دیگری دیگری را...
    و در این میان همه تنهاییم!

---------------

هوایــــــــت که به ســــرم میزند
    دیگر در هیــــــچ هوایـــــــی
    نمی توانم نفس بکشـم
    عجب نفس گیر است
    هوای بی تویی

خدایا... توی این شبا... فقط یه نگاه تو... درد رو از دلم می بره... من برای این درد خیلی ضعیفم... دریابم...

میز لپ تاپ میز تحریر
  2. 10 کاربر از elahe abi برای پست مفید تشکر نموده اند:

3. Top | #2

• تــــــــــــــــازه وارد
    • رشته تحصیلی
      بیوتکنولوژی
    • پست‌ها
      19
    • سپاس
      71
    • 82 تشکر در 25 پست
    • قدرت امتیاز دهی
      0

پیام بونسای

یکی از هنرهای خیلی زیبایی ژاپنی پرورش درختان به صورت "بونسای" است. بعضی از این گیاهان واقعا" زیبا بوده و ارزش زیادی هم دارند. این هنر برای هزاران سال در چین رواج داشته و پس از ارتباط فرهنگی بین چین و ژاپن، به ژاپن منتقل شده .

بونسای از دو کلمه ژاپنی "بون=سینی" و "سای= کاشتن" تشکیل شده و در اصل به معنی کاشت درختان توی سینی (ظروف کشیده و کم عمق) است. در این هنر سعی میشود درختان را به صورت فرم پاکوتاه به اشکال گوناگون دربیارند. شکل بونسای خیلی مهم و مفهوم آن را می رساند.

بعضی از هنرمندان این هنر، بونساهای خیلی کوچک که حتی گاهی اوقات کوچکتر از کف دست هستند را پرورش می دهند که به اسم "مینی بونسای" شناخته میشود.

بونسای حاصل تلفیق هنر با علم باغبانی است. یک هنرمند خلاق با حس زیبا شناسی و مهارت ، با خلق یک بونسای در گلدان ظریف می کوشد تا درختی کهن بر فراز یک کوه و یا درختی کهنسال و با وقار روییده بر دشتی را تصویر کند. پس بونسای هم یک سرگرمی در زمینه ی باغبانی زینتی است و هم باعث نزدیکی و شناخت انسان از شگفتی های طبیعت می شود.
    برای پرورش یک بونسای دانستن علوم باغبانی، نوردهی، تغذیه، نیاز آبی و همچنین هرس شاخه، برگ و ریشه لازم است. در واقع با استفاده از روشهای خاص رشد گیاه را کم می کنند به طوری که به سلامت آن لطمه ای وارد نشود و هرس ریشه و برگ در فصل رشد باعث کاهش رشد شود . همچنین برای شکل دادن به گیاه با مرور زمان شکل دلخواه را به گیاه انتقال میدهند. تناسب درست بین اجزاء گیاه و همچنین تامین نیاز گیاه به پرورش یک بونسای سالم و زیبا کمک فراوانی میكند.

برای تهیه یک بونسای می توان دو مرحله ی اصلی را در نظر گرفت:

تغییر شکل درختی طبیعی که از نواحی کوهستانی یا دشت آورده ایم به درختچه های کوتاه
    تربیت بونسای که منظور تکامل بخشیدن به شکل ظاهری است.

مرحله ی اول:

نهال مورد انتخاب باید در عین کامل بودن باید کوچک ، کوتاه ، دارای ریشه های قوی و طول عمر دراز باشد . باید در نظر داشت که تفاوت اساسی یک بونسای و یک درخت در یک باغ کوچکی و بزرگی آنهاست وگرنه بونسای از نظر شکل ظاهری فرق دیگری با درخت طبیعی ندارد.
    قبل از شروع بهار گیاهی با شرایط ذکر شده انتخاب و آن را طوری از خاک بیرون می آوریم که مقداری از ریشه های فرعی وصل به ریشه ی عمودی(اصلی) گیاه باشد و گیاه را همراه خاک اطراف ریشه با ملایمت بیرون آورده تا خاک اطراف ریشه نریزد. گیاه را در ظرف مورد نظر می کاریم. بعد از 20 روز جوانه های کوچکی خواهد داشت . هنگامی که جوانه های تازه به ارتفاعی نزدیک 5/2 میلی متر رسید آن را فشار می دهیم یا کلا قطع می کنیم. حدود 2 الی 3 هفته بعد یک یا سه جوانه تازه در کنار جوانه ی قطع شده شروع به رشد می کنند. این بار جوانه های تازه هرگز خیلی بلند نخواهند شد. پس فاصله ی بین شاخه کوتاه شده و برگ هایی رشد می کنند که از حد طبیعی کوچک تر است.
    با نزدیکی فصل پاییز باید احتیاط های لازم را انجام داد که گیاه خشک نشود ، یخ نزند و مرتب در معرض دید خورشید قرار گیرد. درخت را در ماه فروردین بعدی باید دوباره به همان طریق اولی نشا کرد. دفعات نشاندن گیاه در ظرف دیگر بستگی به نوع درخت و سن آن دارد.

قرار دادن گیاه در ظرف دیگر دو فایده دارد:
    درون ظرف پر از ریشه شده است و جای خالی برای رشد ریشه های تازه نیست . در هر انتقال حذف مقداری از ریشه ها و رویش ریشه های جدید باعث خواهد شد که مواد به مقدار لازم ( نه بیش از حد ) جذب کند و رشد نموده و از اندازه هایی که مورد نظر ماست بزرگتر نشود.
    شاخ و برگ های زیادی را قطع می کنیم و این عمل موجب تعادل بین مواد جذب شده به وسیله ی ریشه ی گیاه و مقدار هوایی که توسط شاخ و برگ پس داده( فتوسنتز ) می شود ، می گردد.

2 الی 3 هفته طول می کشد که گیاه در محل جدید ریشه های محکمی بگیرد. هنگامی که ریشه ها محکم شد ، جوانه ها شروع به رشد می کنند. بعد از دو ماه که درخت به ظرفش منتقل شد تمام برگ های آن در مرکز ساقه باید با قیچی قطع گردد. باقیمانده ی برگ های ساقه به زودی پژمرده شده و می افتند این حالت برگ ریزان مصنوعی پاییزی است. دو یا سه هفته بعد شاخه ها و برگ های جدید از جوانه های تازه بیرون خواهند آمد. این شاخه و برگ ها کوچک می شوند و نتیجتا به بونسای شکل باشکوهی می دهند.

مرحله ی دوم ، تربیت بونسای:

به سه طریق می توان عمل کرد: 1- هرس کردن شاخه و برگ ها که قبلا به آن اشاره شد. 2- سیم بستن 3- آویزان کردن شاخه

سیم بستن: برای این که شکل دلخواه خود را به درخت بدهیم از سیم مسی استفاده می کنیم به این ترتیب که شاخه یا تنه را با دست و انگشتان به حالتی که مورد نظر است نگه می داریم. سیم را در جهت عقربه های ساعت به دور آن می پیچیم . شاخه های کوچک را برای 2 تا 3 ماه و شاخه های بزرگتر را برای 3 الی 4 ماه می توان سیم بست.

آویزان کردن شاخه : به سادگی یک طناب یا نخ را به شاخه ی مورد نظر متصل و انتهای آن رابه جایی متصل می کنیم تا شاخه خمیدگی مورد نظر را پیدا کند.

شرایط خاک: تمیز باشد ، کود طبیعی نداشته باشد ، قابلیت نگهداری رطوبت را داشته باشد و پوک باشد.

محل نگهداری : در تمام سال آفتابی باشد ، در معرض هوا بوده ولی از بادهای شدید در امان باشد ، تمیز و دور از گرد و غبار باشد.

4. 3 کاربر از synapse برای پست مفید تشکر نموده اند:

5. Top | #3

• رشته تحصیلی
      plant physiology
    • پست‌ها
      1,380
    • سپاس
      5,551
    • قدرت امتیاز دهی
      13

پیش فرض پاسخ: بونسای

بونسای چیست؟
    قبل از هر چیزی بهتر گفته شود که بونسای به چه چیزی گفته نمی شود!
    بونسای گیاهی نیست که از نظر توارثی پا کوتاه باشند. و نیز برای پا کوتاه شدن و ماندن یک گیاه هیچ راه و روش و تجویز مواد به صورت آنی وجود ندارد.
    در حقیقت بونسای گیاهی است که شرایط محیطی آن یعنی نور، آب و مواد غذایی و هوا و نگهداری از نظر کمی و کیفی تنظیم و مانند گیاه بزرگ و معمولی با رعایت نسبت هاست.
    از نظر لغت شناسی ترجمه ی ژاپنی آن درخت در گلدان است .
    در حقیقت بونسای عبارتند از تعادل بین ریشه و اندام هوایی و به همین دلیل باید شاخه های موجود شکل داده شود و و آنهایی که اضافی هستند هرس شوند و تحت رژیم غذایی و نگهداری خاص خود قرار گیرند. گیاه بونسای تحمل حمله ی قارچ ها و حشراتی مانند شته ها را ندارد و همانند درختان بزرگ نمی تواند از خود محافظت کند. قدرت ریشه های آن در جذب آب در حد اندام خودش کم و کوچک است و نمی تواند مواد غذایی خودش را از مانند درختان بزرگ از تجزیه ی کودهای حیوانی بدست اورد.

نگهداری از یک گیاه بونسای بسیار دشوار تر از یک گیاه معمولی است.

امروزه چینی ها با ساخت گلخانه های بزرگ تولید بونسای ،گیاهان را بعد از دو سه سال و هدایت شاخ و برگ قلمه ها و روش های نوین ، با ظاهر یک بونسای چندین ساله تولید می کنند.

ادامه دارد....
    برگشتم از بن بست
    به خیابانی که باز است
    بازِ باز
    بیا نگاه کن
    انتهایش
    به هیچ جا نمی رسد ...

---------------

نمی توانم نفس بکشـم
    عجب نفس گیر است
    هوای بی تویی

خدایا... توی این شبا... فقط یه نگاه تو... درد رو از دلم می بره... من برای این درد خیلی ضعیفم... دریابم...

6. 4 کاربر از elahe abi برای پست مفید تشکر نموده اند:

7. Top | #4

• رشته تحصیلی
      plant physiology
    • پست‌ها
      1,380
    • سپاس
      5,551
    • قدرت امتیاز دهی
      13

بونسای بسازید!

آموزش قدم به قدم :

1. گیاه بزرگ و طبیعی خود را که گونه ی ان را قبلا انتخاب کرده اید ( در مورد گیاهان مناسب بونسای بعدا صحبت خواهد شد ) برانداز کنید و به دقت همراه با خاک از گلدان خارج کنید.

2. از قاعده ی گیاه شروع کرده و شاخه های اضافه و در هم رفته و متقابل را حذف کنید ( شاخه هایی که رو به روی هم هستند ) شاخه های متناوب ( یک در میان ) را حفظ کنید.

3. یک سیم مسی دور شاخه های فرعی پیچانده و شاخه هایی که زاویه ی حاده دارند به قائمه تبدیل کنید. ( این کار را به ارامی انجام دهید تا شاخه ها صدمه نبینند. )

4. سیم هر شاخه را در قاعده ی شاخه به دور سیم بالایی یا پایینی بپیچید تا به گیاه صدمه نزند.

5. اکنون شاخه ها را خم کرده و به فرم دلخواه حالت دهید. دست خود را زیر شاخه قرار دهید تا شاخه نشکند.

6. نکته ی مهم این است که سیم را خیلی محکم نباید پیچید تا شاخه ها فضای کافی برای رشد قطری داشته باشند.

7. گیاه را در گلدان جدید قرار دهید . برای این کار می توان یک سوم ریشه های قهوه ای و چوبی را حذف کرد ولی نباید به ریشه های جوان و کرم رنگ اسیبی برسد .

8. خاک مورد استفاده باید برای گیاهی که استفاده شده است مناسب باشد و از طرفی حجم خاک باید با حجم ریشه متناسب باشد. مکان قرار گرفتن یقه ی گیاه ( مکانی که از خاک بیرون می آید) بسته به نوع گلدان و سلیقه ی شما دارد.

9. بعد از ریختن خاک تا حدود یک سوم گلدان ، گیاه را داخل گلدان گذاشته و اطرافش را با خاک پر کنید. گلدان را تکان داده تا ریشه های مویین جوان با خاک ارتباط برقرار کنند و سطح خاک را ارام فشار دهید تا حباب های هوا خارج شوند.

10. گلدان را برای 5 دقدقه در ظرفی پر از اب قرار دهید حباب های هوا خارج شوند و بعد از خارج کردن از ظرف اجازه دهید اب اضافه از گلدان خارج شود.

بعد از کاشت گیاه ان را برای چند روز در مکانی که افتاب مستقیم ندارد و جیان ها هم ندارد قرار دهید تا گیاه به شرایط عادت کرده و خود را بگیرد.

ادامه دارد....
    master goint پسندیده است!
    برگشتم از بن بست
    به خیابانی که باز است
    بازِ باز
    بیا نگاه کن
    انتهایش
    به هیچ جا نمی رسد ...

---------------

نمی توانم نفس بکشـم
    عجب نفس گیر است
    هوای بی تویی

8. 5 کاربر از elahe abi برای پست مفید تشکر نموده اند:

9. Top | #5

• کاربر جــــــــدید
    • رشته تحصیلی
      علوم باغبانی
    • پست‌ها
      1
    • سپاس
      3
    • 1 تشکر در 1 پست
    • قدرت امتیاز دهی
      0

سلام با تشکر تولید برای فروش درخچه های بونسای چه وضعیتی دارد

10. کاربر زیر از saman os برای پست مفید تشکر نموده است:

11. Top | #6

• کاربر جــــــــدید
    • رشته تحصیلی
      electronic
    • پست‌ها
      1
    • سپاس
      1
    • 2 تشکر در 1 پست
    • قدرت امتیاز دهی
      0

سلام
    از اموزشی که گذاشتید خیلی ممنونم
    چند تا سوال داشتم
    1- ساخت یک بون سای چند سال طول میکشه؟
    2-برای اینکه این درختچه ها کوچک باشند باید مواد خاصی بدیم یا با همون حرص کردن درخت کوچک میوند؟
    3-من یک کاج نقره ای با برگ های سوزنی دارم ! میخوام بدونم که میشه ازش یه بون سای درست کرد یا نه؟
    راستی من رشته ام الکرتونیک هست و در رابطه با گل و گیاه اطلاعاتم صفر هستش حتی نمیتونم از یک گل که توی باغچه مون هست یک گل دیگه بگیرم (پرورش بدم) اما خیلی علاقه پیدا کردم به پرورش گل و گیاه و حدود 1 ماه هم هست که دنبالش هستم (یک ماه هست که جای پرورش گل و گیاه پیدا کردم و علاقه ام هم بیشتر شده)
    4- برای اینکه یک بون سای رو از اول که گفتید باید نمونه براری کرد !!! دقیقا باید چی کار کرد ؟
    (قلمه گرفت - یک برگ ازش کند و گذاشت توی اب که ریشه بده؟ یک ساقه ازش بگیرم و بزارم توی اب تا ریشه بده یا کار دیگه ای بکنم ؟ )
    اگر کتاب خاصی هم مد نظرتون هست تا بشه یک بون سای رو ساخت و پرورش داد ،اسمش رو بدید ممنون میشم
    اگر هم کتاب الکترونیکی هست که ممنون میشم تا لینک بذارید.
    آخرین ویرایش توسط majid100_z در تاریخ 2011-Mar-30 انجام شده است

12. 2 کاربر از majid100_z برای پست مفید تشکر نموده اند:

13. Top | #7

• رشته تحصیلی
      plant physiology
    • پست‌ها
      1,380
    • سپاس
      5,551
    • قدرت امتیاز دهی
      13

نقل قول ارسالی توسط majid100_z مشاهده پست
    سلام
    از اموزشی که گذاشتید خیلی ممنونم
    چند تا سوال داشتم
    1- ساخت یک بون سای چند سال طول میکشه؟
    2-برای اینکه این درختچه ها کوچک باشند باید مواد خاصی بدیم یا با همون حرص کردن درخت کوچک میوند؟
    3-من یک کاج نقره ای با برگ های سوزنی دارم ! میخوام بدونم که میشه ازش یه بون سای درست کرد یا نه؟
    راستی من رشته ام الکرتونیک هست و در رابطه با گل و گیاه اطلاعاتم صفر هستش حتی نمیتونم از یک گل که توی باغچه مون هست یک گل دیگه بگیرم (پرورش بدم) اما خیلی علاقه پیدا کردم به پرورش گل و گیاه و حدود 1 ماه هم هست که دنبالش هستم (یک ماه هست که جای پرورش گل و گیاه پیدا کردم و علاقه ام هم بیشتر شده)
    4- برای اینکه یک بون سای رو از اول که گفتید باید نمونه براری کرد !!! دقیقا باید چی کار کرد ؟
    (قلمه گرفت - یک برگ ازش کند و گذاشت توی اب که ریشه بده؟ یک ساقه ازش بگیرم و بزارم توی اب تا ریشه بده یا کار دیگه ای بکنم ؟ )
    اگر کتاب خاصی هم مد نظرتون هست تا بشه یک بون سای رو ساخت و پرورش داد ،اسمش رو بدید ممنون میشم
    اگر هم کتاب الکترونیکی هست که ممنون میشم تا لینک بذارید.
    1- البته چون گونه های درختی مدت زمان زیادی برای رشد نیاز دارد به نظر من سال ها طول می کشه ولی به گونه ی مورد نظر هم بستگی داره.
    2-توی اون کتابی که من این اطلاعات رو ازش گذاشتم تنها روش کوچیک نگه داشتن گیاه رو هرس بود و از ماده ی خاصی استفاده نمی کردند. فکر می کنم همین هرس کردن تنها روش تولید بونسای هست.
    3- کاج نقره ای؟ بله می شه.
    4- منظور از نمونه برداری همون استفاده از نهان های خیلی کوچیک درخت هست. در ابعادی که بشه اون رو توی ظرف مورد نظر کاشت.

در مورد کتاب هم چشم. حتما یه کتاب معرفی می کنم
    برگشتم از بن بست
    به خیابانی که باز است
    بازِ باز
    بیا نگاه کن
    انتهایش
    به هیچ جا نمی رسد ...

---------------

نمی توانم نفس بکشـم
    عجب نفس گیر است
    هوای بی تویی

14. 2 کاربر از elahe abi برای پست مفید تشکر نموده اند:

15. Top | #8

• مدير ارشد كشاورزی
    • رشته تحصیلی
      تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
    • پست‌ها
      7,786
    • سپاس
      30,198
    • 20,770 تشکر در 7,290 پست
    • قدرت امتیاز دهی
      20

درود...

مطالبی کامل تر
    http://www.daneshju.ir/forum/f406/t67312.html
    همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.

...تلخ تر از خود جدايی ها...
    ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
    ...كه چيزی بينشان نبوده...
    ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
    ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...

تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

16. کاربر زیر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده است:

17. Top | #9

• مدير ارشد كشاورزی
    • رشته تحصیلی
      تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
    • پست‌ها
      7,786
    • سپاس
      30,198
    • 20,770 تشکر در 7,290 پست
    • قدرت امتیاز دهی
      20

درود...

مطالبی کامل تر
    http://www.daneshju.ir/forum/f406/t67312.html
    همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.

...تلخ تر از خود جدايی ها...
    ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
    ...كه چيزی بينشان نبوده...
    ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
    ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...

تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

• شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
  • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
  • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
  • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
  •  
دانشجو در شبکه های اجتماعی
افتخارات دانشجو
لینک ها

سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
به دانشجو امتیاز دهید:

آپلود مستقیم عکس در آپلودسنتر عکس دانشجو

توجه داشته باشید که عکس ها فقط در سایت دانشجو قابل نمایش می باشند.

SEO by vBSEO 3.6.1